AOPK ČR - RP SCHKO Český les Seznam lokalit

Přírodní rezervace Křížový kámen

Křížový kámen

Předmět ochrany

Ochrana hlubokého lesního vrchoviště Českého lesa s rašelinnými jezírky s typickými společenstvy a výskytem zvlášť chráněných druhů rostlin.

Základní údaje

Rozloha 18,86 ha
Nadmořská výška 815 - 840 m
Území je zvláště chráněno od 16. 4. 1974
Orgán ochrany přírody AOPK ČR - RP SCHKO Český les
Výpis z rezervační knihy výpis z rezervační knihy
Křížový kámen

Geologie

Území rezervace leží v geomorfologickém celku Český les, podcelku Přimdský les a okrsku Havranská vrchovina. Z geomorfologického hlediska lze území klasifikovat jako mírně ukloněný erozně denudační svah původní holoroviny – pramenné oblasti Celního potoka. Skalní podloží je budováno muskoviticko-biotitickými pararulami se sillimanitem, podružně drobnozrnnými muskoviticko-biotitickými žulami, regionálně příslušejícími rozvadovskému masivu.

Flóra

Rezervace chrání přirozené podmáčené smrčiny na zrašeliněných půdách. Lesní porost je tvořen převážně smrkem s příměsí buku a vzácně i jedlí. Bylinný podrost je poměrně chudý, za zmínku stojí výskyt žebrovice různolisté, čarovníku alpského, plavuně pučivé a vidlačky.

Zvýšená hladina spodních vod svědčí mechorostům, bylo jich tu objeveno na 70 druhů, což je k malé rozloze území velké druhové bohatství. K nejvýznamnějším patří rohozec trojlaločný nebo vzácná baňatka zkrácená a lesklec širolistý.

Fauna

Čolek horský byl nalezen 20. 8. 1986 v množství asi 20 ex. V periodické tůňce na lesní cestě, ořešník kropenatý byl slyšen 17. 8. 1986 v jižní části rezervace. Tetřev hlušec byl zjištěn podle stop v roce 1984 u Písařovské cesty. Současný stav těchto druhů není znám.

Způsoby péče o území

Ve smrkových porostech PR se hospodaří pouze omezeným způsobem. V některých částech území jsou kulturní smrkové porosty postupně podsazovány listnatými dřevinami a jedlí, aby po odumření smrkového porostu zaujal jeho místo porost smíšený.

Omezení pro návštěvníky

Území přírodní rezervace je volně přístupné. Po západní hranici je vedena turistická a v zimě běžkařská trasa.

Víte že

… se poblíž rezervace nachází jeden z mála dochovaných hraničních bodů?  Jedná se o balvan stesaný do tvaru komolého jehlanu se znamením kříže. Je nejzápadněji a nejvýše položeným hraničním přechodem na Tachovsku.

Území leží v chráněné krajinné oblasti Český les

MZCHU v okolí

Fotogalerie