Světlý hadcový bor s rozvinutým bylinným patrem, cennými rostlinnými společenstvy hadcových skal a vlhkými prameništními světlinami s endemickým rožcem kuřičkolistým
Rozloha | 59,54 ha |
Nadmořská výška | 788 - 883 m |
Území je zvláště chráněno od | 7. 5. 1966 |
Orgán ochrany přírody | AOPK ČR - RP SCHKO Slavkovský les |
Výpis z rezervační knihy | výpis z rezervační knihy |
Geologickým podkladem lokality jsou serpentinity (hadce). Nacházejí se zde dobře vyvinuté výchozy, hřbety a drobné sutě. Půdy na této zvláštní hornině bývají chudé na vápník, fosfor a dusík a obsahují naopak velmi vysoký podíl hořčíku a některých dalších kovů.
PR Vlček je typickou ukázkou hadcové vegetace – reliktních borů a skalních společenstev. Nejcennějšími druhy jsou endemický rožec kuřičkolistý (Cerastium alsinifolium) rostoucí v početné populaci na zdejších vlhkých prameništích na úpatí hadcového hřebene, chrastavec rolní hadcový (Knautia arvensis ssp. serpentinicola) a dvojice vzácných kapradin rostoucí na hadcových skalkách – sleziník nepravý (Asplenium adulterinum) a sleziník hadcový (A. cuneifolium). Z důvodu specifického podloží jsou zdejší lesy řídké, prosluněné a převládá v nich nenáročná borovice lesní – a to pravděpodobně již od poslední doby ledové, od kdy zde mají útočiště některé vzácné světlomilné druhy. Z dalších druhů můžeme jmenovat vřesovec pleťový (Erica carnea), zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus) nebo hvozdík lesní (Dianthus sylvaticus).
Území je pravidelným hnízdištěm čápa černého (Cicconia nigra). Z významnějších druhů byl v minulosti ojediněle zaznamenán lelek lesní (Caprimulgus europaeus) nebo sluka lesní (Scolopax rusticola). Dále jsou zastoupeny běžné druhy světlých lesů.
…nedaleko od tohoto místa stávala od roku 1911 do konce 2. světové války výletní kavárna a restaurace se sjezdovkou, bobovou a sáňkařskou dráhou a 15 m vysokým skokanským můstkem?
Území leží v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les
Sleziník hadcový, vzácný druh drobné skalní kapradiny vázaný na hadcové skály
Zákonem chráněný hvozdík lesní u nás roste pouze v západní polovině Čech
Prameniště s endemickým rožcem kuřičkolistým
Vranec jedlový patří mezi plavuně a ve Slavkovském lese roste především na hadcových skalách
Lněnka alpská, vzácný druh osluněných skalních terásek
Ve zdejších lesích pravidelně hnízdí čáp černý. Záběr z fotopasti. (Fotoarchiv Správy CHKO Slavkovský les)
Detail hadcové horniny s typickým zelenavým odstínem
Bývalá kavárna na Vlčku (Café Wolfstein). (Archiv Městského muzea Mariánské Lázně)
Podoba kavárny Wolfstein před 2. světovou válkou. (Archiv Městského muzea Mariánské Lázně)
Terasa kavárny, skokanský můstek a výhled na Prameny v roce 1935. (Archiv MěM Mariásnké Lázně)