Olšiny ve výtopě rybníka se zachovalými stadii vývoje, od ostřicové slatiny a rákosiny až po pralesovité fáze ve stadiu rozpadu. Lokalita je stanovištěm řady ohrožených a chráněných taxonů.
Rozloha | 6,15 ha |
Nadmořská výška | 429 - 430 m |
Území je zvláště chráněno od | 1. 1. 1995 |
Orgán ochrany přírody | AOPK ČR - RP Jižní Čechy |
Výpis z rezervační knihy | výpis z rezervační knihy |
Montmorillonitické jíly, diatomové jíly až diatomity a písčité jíly domanínského souvrství (třetihory - neogén) jsou překryty pleistocenními sprašovými hlínami a fluviálními nebo deluviálními hlinitými písky. Nejmladší vrstvy tvoří holocenní fluviální písčité hlíny, hlinité písky a sedimenty umělých vodních nádrží, půdním povrchem jsou pseudogleje.
Ve druhé polovině 20. století začaly být zrašelinělé okraje rybníka postupně překrývány porostem olše lepkavé (Alnus glutinosa). Způsobily totální degradaci původních rašelinných společenstev (Sphagno recurvi - Caricion canescentis), ve kterých se nacházela ostřice šlahounovitá (Carex chordorhiza), blatnice bahenní (Scheuchzeria palustris) či ostřice mokřadní (Carex limosa). Dnes je výtopa rybníka z velké části zcela pokryta olšinou (Alnion glutinosae) lemovanou k otevřené a pomalu se uzavírající hladině vrbinami. Na hladině rybníka roste ojediněle voďanka žabí (Hydrocharis morsusranae), v přítokové části větší populace ďáblíku bahenního (Calla palustris), za hradbou vrb popelavých (Salix cinerea) na nezpevněných půdách v podrostu olší roste blatouch bahenní (Caltha palustris), na prosvětlených místech ostřice nedošáchor (Carex pseudocyperus), rozpuk jízlivý (Cicuta virosa), zábělník bahenní (Comarum palustre) a kosatec žlutý (Iris pseudocorus). Na nábězích chůdových kořenů rostou lilek potměchuť (Solanum dulcamara) a kapraď osténkatá (Dryopteris carthusiana). Do zpevněných míst na obvodu olšiny proniká jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), bříza bělokorá (Betula pendula) a krušina olšová (Frangula alnus), roste tu bazanovec kytkokvětý (Naumburgia thyrsiflora), často nekvetoucí kyprej obecný (Lythrum salicaria), karbinec evropský (Lycopus europaeus), vrbina obecná (Lysimachia vulgaris) a třtina šedavá (Calamagrostis canescens).
Vzhledem k charakteru stanoviště je pravděpodobný výskyt řady druhů bezobratlých živočichů, především brouků, vázaných na olšiny. Významnějšími obratlovci jsou skokan ostronosý (Rana arvalis), chřástal vodní (Rallus aquaticus), strakapoud prostřední (Dendrocopos medius), lejsek bělokrký (Ficedula albicollis), rejsec vodní (Neomys fodiens) a vydra říční(Lutra lutra).
Území leží v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko