Rašelinné louky s ohroženými fytocenózami a přilehlé rybníky s výskytem obojživelníků a dalších chráněných a ohrožených druhů živočichů, zachovalých pobřežních a vodních společenstev makrofyt.
Rozloha | 9,66 ha |
Nadmořská výška | 474 - 486 m |
Území je zvláště chráněno od | 14. 5. 1993 |
Orgán ochrany přírody | AOPK ČR - RP Střední Čechy |
Výpis z rezervační knihy | výpis z rezervační knihy |
Horninové podloží tvoří dvojslídné pararuly. Na loukách je podmáčená jílovitá půda, při povrchu místy až s několik decimetrů silnou zrašelinělou vrstvou.
Na slatiništi ve východní části území se vyskytují typické druhy jako prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), hadí mord nízký, vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) a tolije bahenní (Parnassia palustris). Spolu s navazujícími společenstvy podmáčených luk tvoří louky na Podlesí ukázkový příklad kdysi hojných mokřadních luk regionu. V odvodňovacích stružkách luk byl zjištěn výskyt kriticky ohroženého rozchodníku huňatého (Sedum villosum).
V litorálním pásmu Velkého a zejména Malého Býkovického rybníka jsou vytvořena cenná vodní a pobřežní společenstva rostlin rdestem vláskovitým, lakušníkem vodním a lakušníkem vláskolistým. Pobřeží Velkého Býkovického rybníka je lemováno monotónními porosty orobince širokolistého, místy nalezneme kosatec žlutý a skřípinec jezerní. Malý Býkovický rybník má naopak bohatě členěné pobřežní porosty se zevarem jednoduchým a přesličkou poříční. Pozoruhodná je vegetace dna Velkého Býkovického rybníka při letnění (vypuštění v létě) – dno porůstá ostřice šáchorovitá (Carex bohemica), šáchor hnědý a puchýřka útlá (Coleanthus subtilis). Rybníky lemují vzrostlé vrby bílé (Salix alba), dotvářející krajinný obraz.
Rybníky a louky v okolí jsou domovem řady druhů hmyzu, bylo zde nalezeno např. větší množství vzácných druhů brouků – nosatců, drabčíků a tesaříků. Žije zde na 30 druhů vážek – vážka jasnoskvrnná (Leucorrhinia pectoralis), vážka jarní (Sympetrum fonscolombii), šidélko kopovité (Coenagrion hastulatum) a šídlatka hnědá (Sympecma fusca). Obojživelníky zastupuje populace skokana ostronosého (Rana arvalis), všechny tři druhy "zelených" skokanů, vyskytuje se i vzácná blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus).
Vodní ptáky lákají orobincové porosty a potravní zázemí, objevuje se zde kopřivka obecná (Anas crecca), pravidelně zde hnízdí moták pochop (Circus aeruginosus). Na tahu zde můžeme vzácně zastihnout sluku lesní (Scolopax rusticola) a pisíka obecného (Actitis hypoleucos).
Mokřadní louky jsou pravidelně koseny ručně nebo lehkou mechanizací. Pro podporu obojživelníků byly na loukách vybudovány mělké tůně. Na Velkém Býkovickém rybníce je chována smíšená rybí obsádka v regulovaném režimu. Malý Býkovický rybník je bez rybí obsádky.
V Přírodní rezervaci Podlesí hospodaří ČSOP Vlašim v rámci programu "Pozemkový spolek pro přírodu a památky Podblanicka".
Pohyb je omezen na cesty a stezky z důvodu ochrany luční a mokřadní vegetace.
Území leží v chráněné krajinné oblasti Blaník