AOPK ČR - RP Jižní Čechy Seznam lokalit

Přírodní rezervace V Luhu

V Luhu

Předmět ochrany

Ekosystém střemchové doubravy s dochovanými odstavenými rameny řeky a nivními tůněmi; vzácné a ohrožené druhy živočichů a rostlin včetně jejich biotopů; porosty představující cenný biotop a hnízdní prostředí pro druhy ptáků, pro které byla vymezena Ptačí oblast Třeboňsko

Základní údaje

Rozloha 10,01 ha
Nadmořská výška 415 - 414 m
Území je zvláště chráněno od 5. 3. 2013
Orgán ochrany přírody AOPK ČR - RP Jižní Čechy
Výpis z rezervační knihy výpis z rezervační knihy
V Luhu

Flóra

Většina území PR je pokryta porosty typu tvrdých luhů nížinných řek (Pruno padi-Quercetum roboris) s dominujícím dubem letním (Quercus robur). V menším množství se vyskytuje olše lepkavá (Alnus glutinosa), topol osika (Populus tremula), vrba bílá (Salix alba) a topol bílý (Populus alba). Keřové patro je tvořeno hlavně, střemchou obecnou (Prunus padus) a vrbou popelavou (Salix cinerea). V mnoha stromech starších věkových kategorií se vyskytují druhy živočichů vázaných na tento typ biotopu. K významným zástupcům bezobratlých patří výskyt ohroženého páchníka hnědého (Osmoderma eremita) a dalších druhů brouků vázaných na odumírající dřevo starých dubů.

Strakapoud prostřední pátrá po potravě hlavně v korunách stromů.Strakapoud prostřední, foto Ing. Josef Hlásek

Fauna

V okolí vodních ploch byl zaznamenán běžný výskyt skokana štíhlého (Rana dalmatina) a výskyt dalších druhů obojživelníků ropuchy obecné (Bufo bufo), rosničky zelené (Hyla arborea), skokana zeleného (Rana kl. esculenta) a skokana krátkonohého (Rana lessonae). Z plazů se běžně vyskytuje užovka obojková (Natrix natrix). Ptačí společenstva jsou charakterizována druhy vázanými na starší druhově i věkově pestré porosty s množstvím dutin a zastoupením odumírajících jedinců. Hnízdí zde strakapoud prostřední (Dendrocopos medius), žluna šedá (Picus canus) a lejsek bělokrký (Ficedula parva), což jsou druhy, uvedené jako prioritní v Ptačí oblasti Třeboňsko. Běžným druhem savce, který se na území přírodní rezervace vyskytuje je i vydra říční (Lutra lutra).

Sírovec žlutooranžový je jednoletá dřevokazná houba.Sírovec žlutooranžový, foto Ing. Josef Hlásek

Způsoby péče o území

Většina pozemků na území rezervace je ve vlastnictví státu a ve správě Agentury ochrany přírody a krajiny. Kromě bezpečnostního kácení v blízkosti železniční trati a cesty by měl být lesní ekosystém ponechán přirozenému vývoji.

Černobílý samec lejska bělokrkého prozpívá v korunách dubů celý den.Lejsek bělokrký, foto Ing. Josef Hlásek

Víte že

Ptačí oblast Třeboňsko je vyhlášena pro 19 druhů ptáků?

Přílohy