Rybník a přilehlá rašelinná louka. Naleziště celé řady chráněných a vzácných druhů rostlin, zejména rosnatky prostředí (Drosera intermedia).
Rozloha | 12,29 ha |
Nadmořská výška | 442 - 443 m |
Území je zvláště chráněno od | 1. 1. 1988 |
Orgán ochrany přírody | AOPK ČR - RP Jižní Čechy |
Výpis z rezervační knihy | výpis z rezervační knihy |
Podloží je typické pro tuto část území v minulosti ovlivňovanou procesy v širším prostoru nivy Lužnice. Svrchnokřídové sedimenty spodního oddílu klikovského souvrství (turon - campan) jsou překryty pleistocenními fluviálními štěrky a písky risského stáří. Holocenní pokryv těchto vrstev tvoří kromě fluviálních písčitých hlín, hlinitých písků a rybničních sedimentů také malé ložisko rašeliny z části zatopené vodou rybníka a v jeho výtopě dochované v podobě živého rašeliniště. Rašeliniště je z části syceno povrchovou vodou z drobných lesních vodotečí.
Plynulý přechod zrašelinělých okrajů rybníka (Caricion rostratae) do bezkolencových a borůvkových borových porostů byl v minulosti částečně poškozen při vyhrnování rybničních okrajů. V mělkých zátokách došlo k regeneraci zrašelinělých břehů (Rhynchosporion albae) a u některých významných druhů přechodně i k souvislému plošnému rozšíření. Na kdysi bohatý výskyt leknínu bělostného (Nymphaea candida) ukazují jednotlivé rostliny na obvodu porostů ostřice zobánkaté (Carex rostrata) a suchopýru úzkolistého (Eriophorum angustifolium). V mělké vodě se nachází populace bublinatky bledožluté (Utricularia ochroleuca). V mechovém, občas přeplavovaném pásmu se v některých letech po asanačních zásazích hojně vyskytuje rosnatka prostřední (Drosera intermedia) a rosnatka okrouhlolistá (D. rotundifolia), směrem do podrostu lesa se objevuje klikva bahenní (Oxycoccus palustris) a ostřice ježatá (Carex echinata). V polostínu stromů v porostech bezkolence rákosovitého (Molinia arundinacea) rostou řídce keříky vřesu obecného (Calluna vulgaris), rojovníku bahenního (Ledum palustre) a vlochyně bahenní (Vaccinium uliginosum).
NPP Vizír, foto RNDr. Jan Ševčík
Vzhledem k charakteru stanoviště je pravděpodobný výskyt některých cenných bezobratlých. V rybníce se pravidelně rozmnožuje několik druhů obojživelníků, mimo jiné blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus), skokan ostronosý (Rana arvalis) a s. krátkonohý (R. lessonae). Běžná je užovka obojková (Natrix natrix). V hrázových dubech hnízdí hohol severní (Bucephala clangula), rybník je potravním stanovištěm volavky popelavé (Ardea cinerea) a čápa černého (Ciconia nigra). Pravidelně se vyskytuje vydra říční (Lutra lutra).
Rybník je v soukromém vlastnictví a probíhá zde méně intenzivní rybniční hospodaření. V době vyhlášení hladinu pokrývala společenstva vzplývavých rostlin s velkou populací leknínu bělostného, která byla vlivem intenzivního rybářského obhospodařování silně zredukována. V devadesátých letech došlo k částečnému poškození vegetace i působením herbicidů.
Lokalita je přístupná po lesní cestě vedoucí po hrázi rybníka.
se zde, na jediném místě v ČR, vyskytuje celoevropsky chráněný potápník dvojčárý? Vyhovují mu zdejší bohaté porosty ponořené vegetace.
Území leží v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko